Bireysel Emeklilik Sisteminde Biriken Paralar Nasıl Geri Alınır?

0 103

Günümüzde para biriktirerek geleceğe dair yatırım yapmanın devlet aracılığıyla da teşviklerle desteklenmesi ile beraber, artık birçok kişi bireysel emeklilik sistemine dâhil olmuştur. Bu sisteme katılan herkes yatırdığı paranın %25’i kadar da devlette katkı payı almaktadır. Örneğin 100 TL bireysel emekliliğe dâhil olan bir kişi için devlet tarafından gelecek katkı ile toplamda 125 TL biriktirecektir.

Yaş sınırlaması bakımından 18 yaşını dolduran herkesin bu sisteme başvurması gerekebilir. Bu kişiler en az 10 yıl boyunca prim öder ve 56 yaşını doldurmasıyla beraber emekliliğe ayrılır. Bazı özel durumlardan dolayı bu kadar süre beklemek istemeyenlerde olacaktır. Böyle bir durumda ise hesapta biriken primler geri alınmaktadır.

Bireysel Emeklilik sisteminde hak kazanılmadan ayrılmak isteyen kişilerden çeşitli avantajlardan yararlanma hakkı verilmez. Bunun yanında emeklilik kazanmadan ayrılan yatırımcılardan stopaj kesintisi yapılabilir. 10 yıl boyunca primlerini tam ödedikten sonra ayrılmak isteyenler için kesilen stopaj ücreti %10 oranında belirlenmiştir. Daha erken ayrılmak isteyenlerden ise %15 oranında bir kesinti söz konusu olacaktır.

Bu durumları göz önünde bulundurduktan sonra bireysel emeklilik sisteminden ayrılarak biriken paraları geri almak isteyenler, bireysel emeklilik şirketlerine başvurabilir ve dolduracakları ayrılma formu ile beraber birikmiş paralarını geri alabilir. Tüm bu prosedürlerden sonra yaklaşık olarak 2 ya da 3 hafta içerisinde ödemelerinizi geri alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.