Deve Tabanı Bakımı Nasıl Olmalı?

0 25

 

Salon bitkileri denilince ilk akla gelen bitkilerden olan deve tabanı hem görünümü hem de uzun ömrü ile tercih ediliyor. Areka tropik familyasına ait olan deve tabanı özellikle yüksek nemi sevdiği için banyo gibi alanlarda da bakılabiliyor.

Salon ve banyo gibi alanlarda bakılabilecek deve tabanı, ofis gibi işyerleri için de ideal bir bitkidir. Esasında çok dayanıklı olduğu için uzun ömürlü bir şekilde bakılabilecek olan deve tabanın geniş ve güzel yaprakları bulunmaktadır.

 

Deve Tabanı Bakımı

Deve tabanı bakımı ayrıca özen istemez ve kolay şekilde yapılmaktadır. Gün ışığını seven yapısına rağmen güneş ışığına uzun süreli olarak bırakılmaması gerekir. Büyümesi konusunda da güneş ışığının önemi çoktur, bu yüzden deve tabanı bakımı için en önemli nokta konumunun doğru olarak belirlenmesidir.

Suyun verilirken üstten sulama yapılarak haftada bir kez sulanması yeterli olacaktır. Eğer toprağı çok fazla nemli kalırsa bu sefer kendisine zarar oluşturacaktır. Banyo gibi ortamlarda bakılıyorsa sulama ihtiyacını iki haftada bire çıkarmak gerekir. Çünkü banyo oluşan nem deve tabanın ihtiyacı olan nemi almasını sağlayacaktır.

Bilinmesi gereken bir diğer konu areka palmiyesi ile deva tabanı aynı bitkiler değildir. Tür olarak aynı familyaya ait olmalarına rağmen eğer areka tercih ediliyorsa bu durumda gün ışığını daha fazla alması gerekecektir. Arekanın yaprakları daha ince, deve tabanının yaprakları ise daha kalın olmaktadır. Güneş ihtiyaçları dışında ikisinin de bakımı ortak özellikler taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.