Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

0 22

 

Aile planlaması için gebelik sürecinin yakından takip edilebilmesi çok büyük önem taşıyor. Günümüzde çiftlerin çocuk istememeleri üzerine cinsel yaşamlarına devam edebilmeleri için pek çok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Özellikle gebelik sonlandırma henüz çocuk istenmediği durumlarda çiftlerin başvurdukları yöntemdir.

Gebelik sonlandırma isteğe bağlı olabileceği gibi anne adayının sağlık durumu elvermediği durumlarda da zorunlu olabilir. Çiftin isteği kapsamında gebeliğin sonlandırılması hamilelik sürecini bitirmektedir. Gebeliği sonlandırmak için tıbbi yöntemlerin yanında bitkisel çözümler de bulunuyor. Bitkisel gebelik sonlandırma için civanperçemi, tarçın, C vitamini gibi doğal çözümler sunabiliyor. Civanperçemi rahimde ağrısız kasılma oluşturuyor. Tarçın çiğ olarak fazla tüketildiğinde düşüğe sebep oluyor, C vitamini ise ilk 3 ayda fazlaca tüketildiğinde yine düşük yapmayı tetikliyor.

Gebelik süreci ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu da kızlık zarı bozulmadan hamile olunur mu sorusunun yanıtlanması şeklinde öne çıkıyor. Kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınmaktadır. Duhule uygun olarak adlandırılan esnek yapıda olan kızlık zarlarında meninin zara yakın temas etmesi sonucunda spermler vajinaya giriş yapmaktadır. Bu durum da yine çiftlerin dikkat etmeleri gereken konuların başında gelmektedir.

Yaygın görülen ve merak edilen bir diğer konu da hamilelikte sağ kas ağrısı oluşumudur. Rahim bölgesine yakın olacak şekilde görülen kas ağrısı, rahmin büyümesi ile bağlantılıdır. Rahim büyüdüğü için özellikle sağ tarafa baskı yapmaktadır. Bu da hafif şiddetli ağrıların görülmesini tetikleyebilir. Bu türden ağrılar hamilelik süreci boyunca ani şekilde olsa da genelde günlük yaşamı etkilemeyecek şekildedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.