KÜRESEL VANA NE ANLAMA GELİYOR?

0 20

 

Küresel Vana kaliteli vanalar arasında yer alan içerisinden geçen akışı kontrol etmek için, döner ve delikli bir defa kullanarak çeyrek dönüşlü vanalardır. Bu vana kolundan 90 derece döndürüldüğü zaman kürenin deliğe akışıyla aynı hizada olduğu için vana kapalıdır. Kapatıldığında ise Küresel Vana dik konumdadır ve kol açık konumdayken akışla hızlanacak şekildedir. Bu vanalar çok kaliteli olduğu için sıcak hattalar da  yani buhar malzemeleri içinde tercih edilmektedir. Ayrıca bu vana alem bertola ( yani şu pompaları) içinde kullanılıyor. Vananın kullanımı rahat ve güvenli olduğu için pek çok alanda tercih ediliyor.

Küresel vana, kimyasal endüstrisinde, buharlı temizleyicileri ( ısıtma- soğutma alanları), doğalgaz hatlarında, kağıt endüstrisi gibi birçok alanda kullanımı tercih ediliyor. Ayrıca çok yaygın bir şekilde petrokimya alanında da kullanılıyor.

Daha fazla mesaj

Alem bertola

Alem bertola, bir tür su pompasıdır ve sıvıları taşımak için kullanılan mekanik bir mekanizma olarak karşımıza çıkar. Bu tür pompalar sıvıyı düşük basınçlı yerden yüksek basınçlı yerlere hareket etmesini sağlar ve bu nedenden dolayı da basınç içerisinde bir fark meydana getirir. Alem bertola, sisteminin kurulumu yapılırken vana yerine sağlam ve uzun ömürlü olması için küresel vana tercih edilir. Çünkü bu vanalar hem kullanım açısından daha kolay hem de daha uzun ömürlü oluyor.

Alem bertola mekanik kuvvetlerin sıkıştırma kuvveti ya da fiziksel kaldırma ile maddeyi itmesi prensibi ile kullanılarak çalışmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.