Laptop Batarya ve Adaptörü Nasıl Seçilir?

0 16

Laptop bilgisayarlar kullanıcılarına sundukları kolaylık ile öne çıkıyor. Şarj halinde kullanılmaları sayesinde elektriğin bulunmadığı yer ve zamanlarda da kullanılan bu bilgisayarların önemli parçaları arasında batarya ve adaptör bulunuyor. Laptop batarya veya adaptörü ise bir süre sonra kullanılmaz hale gelebilir. Sık görülen sorunların başında bataryanın şarj tutmaması, adaptörün ise elektrik gücü iletmemesi gelmektedir.

Bu durumda bilgisayarınızın modeli ile uyumlu batarya ve adaptör seçerek kolay bir şekilde soruna çözüm bulabilirsiniz. Laptop bataryası seçerken öncelikle modele uyum gösterecek olan parçanın seçilmesi gerekir. Her model için uygunluk taşıyan batarya kullanımı da mümkündür.

Daha fazla mesaj

Laptop Adaptör Seçimi

Bunun yanında laptop adaptör seçimi için de volt ve amper değerleri göz önünde tutulmalıdır. Bilgisayarın bataryasının desteklemediği volt ve amper seçildiğinde cihaz çalışmayacaktır. Eğer gereğinden yüksek değerlere sahip olan adaptör seçilirse bu durumda da bataryada arıza meydana gelebilir. Volt amper değerleri eski adaptörün üzerinde veya bilgisayarın belgelerinde yer almaktadır. İdeal olan tam değerlere uygun olan adaptörü almaktır. Ancak bazı durumlarda 10 – 20 değer düşük veya yüksek adaptörler de tercih edilebilir.

Adaptör seçiminde bir diğer önemli konu da adaptör ucunun doğru şekilde seçilmesidir. Uç kısmı cihaza tam uyum gösterecek yapıda olmalıdır. Laptop bilgisayarlarınızı sorunsuz kullanmak için batarya ve adaptör çeşitleri arasından tercih yapabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızın kullanım süresini de önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.