Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

0 62

İnsanlar ve hayvanlar arasında insanlık tarihi kadar eski zamanlara dayanan bağlar bulunmaktadır. Günümüzde de bu bağ pek çok kişi tarafından korunmaktadır. Özellikle ülkemizde hemen her evde belli bir dönem muhabbet kuşu beslenmiştir. Muhabbet kuşu bakımı zor olmadığı için ve cana yakın olan hayvanlardan biri olduğu için tercih edilmektedir. Özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için ilk tercihlerin başında muhabbet kuşları yer almaktadır.

Yetişkin olan muhabbet kuşu ile yavru muhabbet kuşu bakımı birbirinden farklı şekillerde yapılmaktadır. Her hayvan cinsinde olduğu gibi muhabbet kuşlarının yavrularının da istekleri ve ihtiyaçları daha yüksektir. Bu neden yüzünden özellikle ilk kes muhabbet kuşu besleyenlerin tercihlerini yavrulardan yana kullanmamaları önerilmektedir. Muhabbet kuşlarının bakımında sıcaklık değerleri en önemli kıstasların başında gelmektedir. Kuşlar hava akımının aktif olduğu yerlerde hastalanarak ölebilmektedir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Muhabbet kuşu yavru bakımı ye da yetişkin bakımı fark etmeksizin beslenme en önemli alanlardan bir diğerini oluşturmaktadır. Kuş yemlerinin tercihinde en zararsız ve doğal olanlar tercih edilmektedir. Tropikal hayvanlar arasında bulunan muhabbet kuşları özellikle suyu çokça sevmektedir. Hatta kuşlar için yıkanma yerlerinin içlerine marul yaprakları atılması onları ekstra mutlu edecektir. Bir yandan banyo yapan kuşlar bu sayede bir yandan da marulları yeme şansı yakalayacaklardır. Ballı olan yemlerin sürekli verilmesi ise tavsiye edilmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.