TCK 104

0 75

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde belli bir düzen bulunmaktadır. Bu düzen hem toplumun güvenli bir şekilde yaşamasında hem de belli bir refahın elde edilmesinde etkin şekilde rol oynamaktadır. Ülkemizde de demokrasi bulunduğundan sayılan etmenler Türkiye için de geçerlidir. Örneğin taksirle adam öldürmek suçunu işleyen bir bireyin ne kadar ceza alması gerektiği öncesinden belirlenmiştir. Türk Ceza Kanunu konu hakkında maksimum ve minimum süreleri açıklamaktadır. Olayın ayrıntıları ise net olarak ne kadarlık ceza alınması gerektiği konusundaki son adımların atılmasını sağlamaktadır.

Ne yazık ki son zamanlarda TCK 104 üzerinden yapılan yargılamaların sayısında bir artış görülmektedir. Türk Ceza Kanunu ilgili maddesi reşit olmayanla cinsel ilişki suçu olarak da bilinmektedir. Bu suçun cezası ile cebir ve hile bulunup bulunmadığına göre değişim göstermektedir. Cebir veyahut hile bulunmadığı durumlarda şikâyet üzerinden yapılan yargılamalar çerçevesinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası uygulandığı bilinmektedir.

TCK 188

TCK 188 de ülkemizde ciddi suçlardan biri olarak açıklanmaktadır. Bu suç uyuşturucu ticareti yapmak olarak değerlendirilmektedir. Uyuşturucunun imal edilmesi de bulundurulması da ticaretinin yapılması da çok ciddi suçlardan biridir. Geniş bir alan olduğu için suçu tespit edilen kişi yirmi yıldan otuz yıla kadar değişen hapis cezası ile yargılanmaktadır. İki bin güncen yirmi bin güne kadar adli para cezası da suçun neticelerinden biridir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.